Kos Adası Ve Adanın Gezilecek Yerleri

Kos Adası Ve Adanın Gezilecek Yerleri
Kos Adası Ve Adanın Gezilecek Yerleri

Kos Adası Ve Adanın Gezilecek Yerleri

Kos Adası, Ege Denizinin güneyinde bulunan ve Yunanistan’a bağlı bir adadır. Adanın başkenti aynı zamanda Kos adıyla bilinir. Antik dönemden kalma tarihi kalıntıları, beyaz kumlu plajları ve canlı gece hayatıyla tanınır. Kos, tarih boyunca pek çok medeniyetin etkisi altında kalmıştır ve bu da adada gözle görülür bir kültürel zenginlik ve çeşitlilik yaratmıştır.

Kos Adası, Türkiye’nin güneybatısında bulunur ve Türkiye’nin Bodrum, Didim veya Kuşadası gibi limanlarından feribotlarla ulaşılabilir. Feribot seferleri genellikle yaz aylarında sıklaşır ve turist yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Adanın limanı, Kos’un merkezi konumundadır ve adanın diğer bölgelerine kolayca erişim sağlar. Tatilciler genellikle bisiklet veya araç kiralayarak adayı keşfederler. Kos Adası, antik kalıntıları, plajları ve doğal güzellikleriyle tatilciler için popüler bir destinasyondur.

İstanköy veya Kos Adası Bodrum Yarımadası’nın karşısında, Anadolu’dan 8 mil uzakta yer alan Kos Adası Yunanistan’ın 12 Adalar Vilayeti’ne bağlıdır. Kos adası’nda yaklaşık 60.500 kişi devamlı olrak yaşamaktadır. Kos Adasında turizm oldukça gelişmiştir. Adada antik kalıntılar bulunmaktadır. İstanköy şehrinde yer alan ve hekim Hipokrat ile ilişkilendirilen bir ağaç Hipokrat Ağacı meşhurdur. Adada yaşayan halkın bir bölümü Yunanistan vatandaşı olan Türk ve Müslümanlardan oluşur. Sayıları 3.000 ila 4.000 arası olduğu tahmin edilen Türk kökenli nüfus ağırlıklı olarak Platani köyünde ve Kos şehir merkezinde yaşar.

Oniki Ada grubuna bağlı olarak Ege Denizi’nde Karya sahiline yakın bir durumdadır. İstanköy adası ayrıca, Meropis ve Nymphsea olarak da bilinir.

Diodrus Siculus ve Strabo Kos limanını iyi takviye edilmiş liman olarak tanımlarlar.

Büyük İskender ve Mısırlı Ptolemies’in idaresi altında iken kasaba Ege’deki büyük merkezlerin birinde gelişti. Josepheus Strabo’dan aktarım yoluyla sonucu şöyle der, Mithridates, Kraliçe Cleopatra tarafından oraya depo edilmiş altınları gidip-getirmesi için yollanır. Herod’un bir yıllık maaşı atletik oyunlarda ödül kazananın kari için sağlamak zorunda olduğu söylenir. Josephus ve oraya oğlu Herod için bir heykel dikildi.

AsklepieionAsklepion
Ancient GymnasiumAntik Gymnasium
Ottoman MosquesOsmanlı Camileri
Basilicas of Saint StephenAziz İstefanos Bazilikaları
Kastri IsletKastri Adacığı
Ancient AgoraAntik Agora
Nerantzia CastleNerantzia Kalesi
Hippocrates Plane TreeHipokrat Çınar Ağacı
Archaeological MuseumArkeoloji Müzesi
Hippocrates Cultural CenterHipokrat Kültür Merkezi
Casa RomanaCasa Romana
Antimachia Traditional HouseAntimachia Geleneksel Ev
Ancient Temple of DionysusAntik Dionysos Tapınağı
Antimachia Venetian CastleAntimachia Venedik Kalesi
Roman OdeonRoma Odeonu
Traditional WindmillGeleneksel Yel Değirmeni
Byzantine Castle of PyliPyli Bizans Kalesi
Agios Ioannis MonasteryAgios Ioannis Manastırı
White Stone CaveBeyaz Taş Mağarası
Thermal SpringsTermal Kaplıcalar
Folklore MuseumFolklor Müzesi